XV. Szakmai nap

Immáron a XV. Szakmai Napra vártuk az érdeklődőket 2024.02.17-én az alsódobszai kultúrterembe. Az éven is hat előadást hallgathatott meg -különféle témakörökben- a rendezvényre ellátogató közel 60 fő. Bűdi Károly polgármester nyitó gondolatait követően hagyományainkhoz híven a kultúrának adtuk át a teret, amelyben Danyikó Luca szavalatát a természetről, valamint Luca, Bereczky Ágnessel közösen előadott négykezes zongora előadását hallhattuk.

Az előadássorozatot Plávenszky László (Hernádvölgye Fejlődéséért Alapítvány) kezdte a Hernád-völgye víziturisztika fejlesztésére szolgáló pályázati lehetőségek bemutatásával. Hangsúlyozta annak fontosságát, hogy egy-egy turisztikai fejlesztés milyen előnyökkel jár az érintett településeknek.

A tátorján visszatelepítési kísérletéről számolt be Juhászné Türke Ildikó (Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság). A tátorján növénynek Magyarországon 5 lelőhelye van, ebből az egyik a Megyaszói Tátorjános Természetvédelmi Terület. Sajnos a kétezres évek elején, a már rohamosan csökkenő állományszám megmentésére irányuló intézkedések ellenére az utolsó egyed is megsemmisült. Azonban a jövőben megpróbálkoznak a visszatelepítéssel és reményeik szerint sikerrel zárul a projekt.

A délelőtt zárásaként Dobai Ádám (Alsódobszai Természetvédelmi Egyesület) mutatta be az elmúlt egy év egyesületi programjait és a vadon élő állatok mentése területén elért eredményeinket.

Ebédszünetben lángos, tea, lélekmelegítő, házi készítésű sütemények fogyasztására volt lehetőség. 

A délutáni szekció  Dobi Csaba Kristóf harsonajátékával került bevezetésre."Rét, focipálya, kert, legelő. Ez a gyep?" Tette fel a kérdést Demeter Zoltán (Zöld Akció Egyesület), és egy olyan sérülékeny ökoszisztémára hívta fel a figyelmünket, melynek sokszor nem tulajdonítunk kellő fontosságot, pedig értékes és egyben nagyon sérülékeny élőhely típus.

Dr. Kovács Tibor (Magyar Biodiverzitás-kutató Társaság) bemutatóján keresztül a Kis-Balaton tájtörténetét ismerhettük meg. Hogyan változott a vízzel elöntött területek nagysága a Sió csatorna kiépítését követően. Mennyit változott az állat- és élővilág az emberi beavatkozás nyomán.

A nap zárásaként Bodnár Tamás természetfotós  beszélt a természetfotózás szépségeiről, kihívásairól. Arról, hogy egy-egy téma megörökítéséhez, mennyi türelemre és kreativitásra van szükség. Az általa készített fotók kiállítás keretében egész nap megtekinthetők voltak.

Örülünk, hogy idén is ilyen szép számmal jelen voltunk, és átadhattuk egymásnak a környezetvédelemmel és kultúrával kapcsolatos gondolatainkat, meglátásainkat.

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.